• আফগানিস্তানত পুনৰ তালিবানী ত্ৰাস, উদ্বিগ্ন ভাৰতে ল’লে এই পদক্ষেপ

    আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয়

    নতুন দিল্লী : আফগানিস্তানত পুনৰ তালিবানী ত্ৰাস আৰম্ভ হৈছে। দেশখনৰ পৰা প্ৰায় কুৰি বছৰজোৰা মাৰ্কিন সামৰিক অভিযান প্ৰত্যাহাৰ কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰাৰ পাছতে তালিবানী সন্ত্ৰাসবাদীয়ে পুনৰ আধিপত্য বিস্তাৰ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছে। মাৰ্কিন ৰাষ্ট্ৰপতি জো বাইডেনে ৩১ আগষ্টত দেশখনৰ পৰা সামৰিক বাহিনী সম্পূৰ্ণৰূপে প্ৰত্যাহাৰ কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰিছিল। তাৰ পাছতে সক্ৰিয় হৈ পৰে মৌলবাদী সন্ত্ৰাসবাদী। এই সপ্তাহৰ মাজভাগত তালিবানে সংবাদ মাধ্যমৰ আগত সদৰি কৰিছিল যে, দেশখনৰ ৮৫শতাশ পুনৰ দখল কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰিছিল।

    দেশখনৰ ৩৯৮খন জিলাৰ ভিতৰত ২৫০খনতে আধিপত্য বিস্তাৰৰ দাবী কৰিছিল তালিবানে। বিশেষকৈ সীমান্তৱৰ্তী অঞ্চলবোৰত তালিবানী আধিপত্য অধিক তীব্ৰ হৈ পৰাৰ কথা সংবাদ মাধ্যমত প্ৰকাশ পাইছিল। এনে পৰিস্থিতিৰ মাজতে ভাৰতে দেশখনত কৰ্মৰত ৫০গৰাকীকৈ কূটনীতিক তথা আফগানিস্তানৰ কান্দাহাৰ দূতাবাসত কৰ্মৰত লোকক তাৰ পৰা দেশলৈ ঘূৰাই আনিছে।তালিবানে দেশখনত আধিপত্য বিস্তাৰৰ দাবী কৰাৰ পাছতে সম্ভাব্য বিপদৰ আশংকাতে এই পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰিছে ভাৰতে। অৱশ্যে এতিয়াই কাবুল বা কান্দাহাৰত থকা দূতাবাস বন্ধ কৰি দিয়া হোৱা নাই যদিও পৰিস্থিতি অনুকূলে ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰা হব। ভাৰতৰ বৈদেশিক পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰণালয়েও দেশখনৰ পৰিস্থিতি অতি গভীৰভাৱে নিৰীক্ষণ কৰি থকা বুলি প্ৰকাশ কৰিছে আৰু পৰিৱৰ্তিত পৰিস্থিতি অনুসৰি ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰাৰ কথা প্ৰকাশ কৰিছে। মন কৰিবলগীয়া যে, ভাৰতৰ বিদেশ মন্ত্ৰী এছ জয়শংকৰে অলপতে ৰাছিয়াৰ বিদেশমন্ত্ৰীৰ সৈতে হোৱা কথা-বতৰাৰ সময়ত আফগানিস্তান, ইৰান আৰু ছিৰিয়াৰ পৰিস্থিতি সম্পৰ্কত আলোচনা কৰিছিল আৰু তাৰ পৰিস্থিতিক লৈ উদ্বেগ ব্যক্ত কৰিছিল।

    Weather Forecast

    ASSAM WEATHER