• ক’ভিড সংক্ৰমণৰ নতুন পথৰ সন্ধান লাভ কৰিছে গৱেষকে...

    আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয়

    ক’ল’ৰাডো : ক’ভিড-১৯ সৃষ্টিকাৰী SARS-CoV-2 ভাইৰাছ সম্পৰ্কত ভালেমান উদ্বেগজনক তথ্যৰ সম্ভেদ লাভ কৰিছে গৱেষকে। শেহতীয়াকৈ মেডিকেল জাৰ্নেল ‘লাঞ্চেট’ত প্ৰকাশ পাইছে যে, এই ভাইৰাছ বায়ুৰ জৰিয়তেও বিয়পে বুলি ‘শক্তিশালী আৰু স্থায়ী’ তথ্য লাভ কৰিছে গৱেষকে।

    আৰু পঢ়িব পাৰিব :একেলগে হওক চাৰিটা পৰ্যায়ৰ ভোটগ্ৰহণ, আয়োগলৈ মমতাৰ দাবী

    ইংলেণ্ড, আমেৰিকা আৰু কানাডাৰ ছগৰাকী গৱেষকে প্ৰকাশ কৰিছে যে, বায়ুৰ জৰিয়তে বিয়পাৰ বাবেই ক’ভিডৰ সংক্ৰমণক বাধা দিয়াটো সম্ভৱ হৈ উঠা নাই। ক’পাৰটিভ ইনষ্টিটিউট ফৰ ৰিচাৰ্ছ ইন এনভাৰমেণ্টেল ছাইন্সেজ (চিআইআৰইএছ)ৰ এগৰাকী ৰসায়নবিদ জো লুইছ জিমেনেজও এই বিজ্ঞানী দলটোৰ সদস্য। তেওঁ এই অধ্যয়নৰ বিষয়ে প্ৰকাশ কৰি কয়, ‘আমি লাভ কৰা তথ্যসমূহে প্ৰমাণ কৰে যে, এই ভাইৰাছ বায়ুৰ দ্বাৰাও সংক্ৰমিত হয়।’

    আৰু পঢ়িব পাৰিব :বাসগৃহত অগ্নিসংযোগঃ একেটা পৰিয়ালৰে দুই সদস্যৰ মৃত্যু

    তেওঁ বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থা আৰু আন ৰাজহুৱা স্বাস্থ্য সংস্থাবোৰে এই তথ্যৰ আধাৰত ইয়াৰ সংক্ৰমণ তথা উৎপৰিৱৰ্তন ৰোধৰ চেষ্টা কৰা উচিত বুলিও তেওঁ দাবী কৰে। এই অধ্যয়নটো প্ৰকাশৰ পাছত অক্সফ’ৰ্ড বিশ্ববিদ্যালয়ৰ বিশেষজ্ঞ ট্ৰিছ গ্ৰীনহাল্গৰ নেতৃত্বত কেইগৰাকীমান গৱেষকে বিশ্লেষণ কৰিছিল আৰু এই ভাইৰাছ বায়ুৰ জৰিয়তে বিয়পাৰ তথ্যক তেওঁলোকেও সমৰ্থন কৰিছে।

    Weather Forecast