• নিউয়ৰ্কৰ প্ৰথম মহিলা গৱৰ্ণৰ হিচাপে শপতগ্ৰহণ কেথি হোচুলৰ

    আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয়

    নিউয়ৰ্কঃ আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ নিউয়ৰ্কৰ ২৩৩ বছৰৰ ইতিহাসত প্ৰথমবাৰৰ বাবে মহিলা গৱৰ্ণৰ হিচাপে দায়িত্ব গ্ৰহণ কৰিছে কেথি হোচুলে। হোহেৰে কেপিটলত আনুষ্ঠানিক শপতগ্ৰহণৰ কথা আছিল যদিও আইনী কাৰণত অনুষ্ঠানটো নিশা অনু্ষ্টুপীয়াকৈ অনুষ্ঠিত কৰা হৈছিল।

    ৰাজ্য চৰকাৰে এতিয়া প্ৰাক্তন ৰাজ্যপাল এণ্ড্ৰিউ কোমোৰ বিৰুদ্ধে যৌন নিৰ্যাতনৰ অভিযোগৰ ওপৰত কেইমাহমানৰ জটিলতাৰ পাছত পুনৰ কাম আৰম্ভ কৰিবলৈ ব্যাকুল হৈ পৰিছে। হোচুলে শেহতীয়াকৈ ৰাজ্য চৰকাৰৰ নিয়ন্ত্ৰণৰ বাঘজৰী হাতত লৈছে। ৰাজ্যৰ ৰাজধানী নিউয়ৰ্কত এক চমু আৰু ব্যক্তিগত অনুষ্ঠানত ৰাজ্যৰ মুখ্য ন্যায়াধীশ জেনেট ডিফিয়ৰৰ তত্ত্বাৱধানত ৰাজ্যপাল হিচাপে শপতগ্ৰহণ কৰে ৰাজ্যিক ডেমক্ৰেট কেথি হোচুলে।


    উল্লেখ্য যে, প্ৰথমবাৰৰ বাবে মহিলাসকল নিউয়ৰ্ক ৰাজ্য চৰকাৰৰ আটাইতকৈ ক্ষমতাশালী ব্যক্তিসকলৰ ভিতৰত সংখ্যাগৰিষ্ঠ আসনলৈ পৰ্যবসিত হোৱাৰ দিশে। তেওঁলোকৰ ভিতৰত আছে ৰাজ্যিক চিনেটৰ সংখ্যাগৰিষ্ঠ নেতা এণ্ড্ৰিয়া ষ্টুৱাৰ্ট-কাজিনছ, এটৰ্নি জেনেৰেল লেটিটিয়া জেমছ আৰু মুখ্য ন্যায়াধীশ ডিফিয়ৰ।

    Weather Forecast