• আফগানিস্তানৰ বাৰহানউদ্দিন বিশ্ববিদ্যালয়ৰ নাম সলনি কৰিলে তালিবানে

    ৰাষ্ট্ৰীয়


    ডিজিটেল ডেস্ক : আফগানিস্তানৰ প্ৰাক্তন প্ৰধানমন্ত্ৰী ৰব্বানীৰ নামেৰে নামাংকৃত বুৰহানউদ্দিন বিশ্ববিদ্যালয়ৰ নাম সলনি কৰিলে তালিবানে৷ বিশ্ববিদ্যালয়খনৰ নাম সলনি কৰি কাবুল শিক্ষা বিশ্ববিদ্যালয় ৰখাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে তালিবানে৷আফগানিস্তানৰ উচ্চশিক্ষা মন্ত্ৰণালয়ৰ অনুষ্ঠানিক নিৰ্দেশনাত কোৱা হৈছে যে, বিশ্ববিদ্যালয়সমূহ আফগানিস্তানৰ বৌদ্ধিক সম্পদ৷ সেয়েহে এই সম্পদসমূহৰ নামকৰণ কোনো ৰাজনৈতিক বা জাতিগত নেতাৰ নামেৰে হোৱাটো উচিত নহয়৷

    বিশ্ববিদ্যালয়খন প্ৰাক্তন ৰাষ্ট্ৰপতি বুৰহানউদ্দিন ৰব্বানীৰ নামেৰে ২০০৯ চনত এটি আত্মঘাতী আক্ৰমণত মৃত্যু হোৱাৰ পাছতে নামকৰণ কৰা হৈছিল৷ সেই সময়ত এই সিদ্ধান্তক লৈ বিশ্ববিদ্যালয়খনৰ শিক্ষাৰ্থীসকল ক্ষোভিত হৈ পৰিছিল৷ পৰিস্থিতি ইমানেই গুৰুতৰ হৈ পৰিছিল যে, প্ৰতিবাদী শিক্ষাৰ্থীসকল আঘাতপ্ৰাপ্ত হোৱাৰ তথ্যও পোহৰলৈ আহিছিল৷ ইয়াৰ পূৰ্বে তালিবানে হামিদ কাৰ্জাই আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বিমানবন্দৰৰ নাম সলনি কৰি পূৰণি নাম কাবুল বিমান বন্দৰ ৰখাৰ কথা ঘোষণা কৰিছিল৷ ইয়াৰ উপৰি তালিবানে মাউড স্কোৱেৰৰ নাম সলনি কৰি পূৰ্বৰ নাম কাবুল ৰাজহুৱা স্বাস্থ্য স্ক’ৱেৰ ৰাখিছিল৷ লগতে উজবেকক আফগানিস্তানৰ চৰকাৰী ভাষাৰ মৰ্যাদাও সলনি কৰিছে তালিবানে৷ ‘মৌলিক’ শীৰ্ষক আইনখনে হানাফি মাধহাবৰ আফগানিস্তান চুন্নী ইছলামৰ চৰকাৰী ধৰ্ম, লগতে ইয়াৰ চৰকাৰী ভাষা ‘পেষ্টো’ আৰু দাৰীক সূচায়। ইয়াৰ আগতে আফগানিস্তানত, তেওঁলোকৰ সৈতে, উজবেক ভাষাৰ চৰকাৰী মৰ্যাদা আছিল, যিটো আফগানিস্তানৰ উত্তৰ প্ৰদেশৰ বহু বাসিন্দাই কয়।

    ইয়াৰ উপৰি, দেশখনত এক বৃহৎ ‘চিয়া’ সম্প্ৰদায় আছে যাৰ ভিতৰত মুখ্য সম্প্ৰদায় হ’ল হাজাৰা৷ তালিবানে আফগানিস্তানত এক অন্তৰ্ৱৰ্তীকালীন আইন জাৰি কৰিছে৷ এই আইনৰ অধীনত আফগানিস্তানত পূৰ্বৰ তিনিটাৰ সলনি দুটা আনুষ্ঠানিক ভাষা ৰখা হ’ব বুল সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছে৷ এই নথিখন আন্দোলনৰ এটা সূত্ৰৰ দ্বাৰা আৰ আই এ নোভোস্তিলৈ প্ৰেৰণ কৰা হৈছিল।

    Weather Forecast