• আমেৰিকাৰ প্ৰস্থান: মৃতদেহ ওলমাই লৈ তালিবানে উৰুৱালে সামৰিক বিমান

    ৰাষ্ট্ৰীয়

    নতুন দিল্লী : আফগানিস্তানৰ কান্দাহাৰৰ ওপৰেৰে উৰি থকা আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ সামৰিক হেলিকপ্টাৰৰ পৰা এটা মৃতদেহ ওলমি থকা ঘটনাই সকলোৰে চকু কপালত উঠাইছে। মঙলবাৰে কেইবাজনো সাংবাদিকে তালিব টাইমছ নামৰ টুইটাৰত শ্বেয়াৰ কৰিছিল এই ভিডিঅ'টো।

    আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰই মাজনিশা আফগানিস্তানৰ পৰা এক বিশৃংখল প্ৰস্থান সামৰি লোৱাৰ কেইঘণ্টামান পাছত টুইটাৰত এই ঘটনাটো প্ৰকাশ পাইছিল। য'ত অন্তিমজন সৈন্য সামৰিক বিমানত উৰি গৈছিল বুলি জানিবলৈ পোৱা গৈছিল।

    টুইটাৰ বায়োত 'ইছলামিক আমিৰাত আফগানিস্তানৰ ইংৰাজী ভাষাৰ চৰকাৰী একাউণ্ট' বুলি বৰ্ণনা কৰা 'তালিব টাইমছে' দাবী কৰিছিল যে , 'হেলিকপ্টাৰেৰে চহৰখনত টহল দি আছিল । ' ৰচীত ওলমি থকা মৃতদেহটো আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ব্লেক হকৰ বুলি স্পষ্টভাৱে উল্লেখ কৰা নাই।

    'আমাৰ বায়ু সেনা! এই সময়ত, ইছলামিক আমিৰাতৰ বায়ু সেনাৰ হেলিকপ্টাৰবোৰ কান্দাহাৰ চহৰৰ ওপৰেৰে উৰি আছে আৰু চহৰখনত টহল দি আছে,'- টুইটটোত এই বুলি উল্লেখ কৰা হৈছিল।

    "এই ভয়ংকৰ ছবিখনে জো বাডেনৰ আফগানিস্তানৰ দুৰ্যোগক বুজাই দিছে। তালিবানে এজন লোকক আমেৰিকান ব্লাকহাক হেলিকপ্টাৰৰ পৰা ওলমাই দিছে। দুখজনক। অকল্পনীয়," মিঃ ক্ৰুজে এইবুলি এটা পোষ্ট শ্বেয়াৰ কৰিছিল।

    ৰাজনীতিবিদজনে ওল্ড হলবৰ্ণ নামৰ এজন কমিক নামৰ এটা টুইটাৰত লিখিছিল, 'তালিবানে কান্দাহাৰত কাৰোবাক হেলিকপ্টাৰৰ পৰা ওলমাই দিছে।'

    বহুতে এই ঘটনাটোক লৈ আচৰিত হৈছিল। আনহাতে একাংশই সন্দেহ কৰিছিল যে, শৰীৰৰ পৰিৱৰ্তে এইটো এটা পুতলা হ'ব পাৰে । আন একাংশৰ মতে কাৰোবাক সুৰক্ষালৈ নমাই দিয়া হৈছে বুলি ও বহুতে ধাৰণা কৰিছিল।

    জেমছ মেলভিল নামৰ এজন ফ্ৰিলান্স লেখকে লিখিছিল যে আমেৰিকাৰ ধ্বংসাত্মক প্ৰস্থানৰ বাবে তালিবানে নতুনকৈ আহৰণ কৰা আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ সঁজুলি আৰু অস্ত্ৰ-শস্ত্ৰ ব্যৱহাৰ কৰি আছে। কিন্তু তেওঁৰ লেখাটোত এই ওলমি থকা শৰীৰটোৰ কথা উল্লেখ কৰা নাছিল।

    ইফালে, আফগানিস্তানত তালিবানে তেওঁলোকৰ শেহতীয়াকৈ অৰ্জন কৰা আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ব্লেকহক হেলিকপ্টাৰ চলাই আছে বুলি জানিব পৰা গৈছিল। জো বাইডেনৰ পৰা এক ধ্বংসাত্মক প্ৰস্থান ৰণনীতিৰ বাবে তেওঁলোকক উপহাৰটো মেৰিয়াই দিয়া হৈছে বুলি তেওঁ লিখিছিল।

    মহিলাৰ ওপৰত বৰ্বৰতা, অত্যাচাৰ, হত্যা আৰু অত্যাচাৰী নিয়ন্ত্ৰণৰ বাবে জনাজাত তালিবানে দাবী কৰি আহিছে যে, এতিয়া ২০ বছৰ আগৰ দৰে একো নহয়। কাবুলৰ পতনৰ পাছৰে পৰা আফগানিস্তানৰ পৰা মাৰপিট আৰু উৎপীড়নৰ ভিডিঅ' সঘনাই প্ৰকাশ পোৱা পৰিলক্ষিত হৈছে।

    আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰই কৈছে যে, সোমবাৰে মাজনিশাৰ এক মিনিট আগতে ইয়াৰ সামৰিক বাহিনীয়ে কাবুল বিমানবন্দৰত বহুসংখ্যক বিমান আৰু সশস্ত্ৰ বাহনৰ লগতে এটা উচ্চ-প্ৰযুক্তিৰ ৰকেট প্ৰতিৰক্ষা প্ৰণালী অক্ষম কৰিছিল।

    চেণ্ট্ৰেল কমাণ্ডৰ মুৰব্বী জেনেৰেল কেনেথ মেকেঞ্জিক এএফপিয়ে উদ্ধৃত কৰি কৈছিল যে, ৭৩ খন বিমানক আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ সৈন্যই দুসপ্তাহৰ স্থানান্তৰ সামৰি লোৱাৰ আগতে অসামৰিককৰণ কৰিছিল, বা অপ্ৰয়োজনীয় কৰি তুলিছিল। সেই বিমানবোৰ আকৌ কেতিয়াও উৰিব নোৱাৰিব…তেওঁলোকে কেতিয়াও কাৰো দ্বাৰা পৰিচালিত হ'ব নোৱাৰিব বুলি ও তেওঁ কৈছিল।

    "তেওঁলোকৰ বেছিভাগেই আৰম্ভণিকৰিবলৈ সক্ষম অ-অভিযান। কিন্তু নিশ্চিতভাৱে তেওঁলোকক পুনৰ কেতিয়াও উৰুৱাব নোৱাৰিব।"

    পেন্টাগনে কৈছে যে ইয়াৰ সৈন্যই প্ৰায় ৭০ খন এম.আৰ.এ.পি. সশস্ত্ৰ কৌশলগত বাহন এৰি গৈছে - যাৰ মূল্য ১ নিযুত ডলাৰ লৈকে হ'ব পাৰে -কিন্তু আমেৰিকা প্ৰস্থান কৰাৰ আগতে ইয়াক অক্ষম কৰিছিল।

    Weather Forecast