• গেৰুৱা শিবিৰত মোদীৰ বিজয়! কৰ’নাসৃষ্ট পৰিস্থিতিতো দেশত জিডিপি বৃদ্ধি

    ৰাষ্ট্ৰীয়

    নতুন দিল্লী : কৰ’না ভাইৰাছৰ সংক্ৰমণত বিধস্ত ভাৰতৰ অৰ্থনীতি। কিন্ত তাৰ মাজতে ত্ৰৈমাসিক প্ৰতিবেদনে আশাৰ ৰেঙনি কঢ়িয়াই আনিছে দেশখনলৈ৷ কেন্দ্ৰই দাবী কৰিছে যে, ২০২১-২২ বিত্তীয় বৰ্ষৰ ত্ৰৈমাসিক প্ৰতিবেদনত যি কোৱা হৈছে সেয়া যথেষ্ট আশাব্যঞ্জক। ভাৰতৰ ত্ৰৈমাসিক জিডিপি বৃদ্ধি হৈছে ২০.১ শতাংশ। যিটো এতিয়ালৈকে এটা অভিলেখ বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। কিছুমান অৰ্থনীতিবিদে অনুভৱ কৰে যে এই জিডিপি বৃদ্ধিয়ে কৰ'না পৰিৱেশত নতুন দিগন্তৰ সুচনা কৰিছে।

    নৰেন্দ্ৰ মোদী চৰকাৰে এই আকস্মিক আঘাতৰ মোকাবিলা কৰিবলৈ আত্মনিৰ্ভৰশীল ভাৰতৰ দৰে প্ৰকল্প আৰম্ভ কৰিবলৈ আহ্বান জনায়। ই একাধিক চৰকাৰী খণ্ডৰ বেচৰকাৰীকৰণ কৰিছিল। মোদী চৰকাৰে ৰে’ল, কয়লাখনি, এলআইচিৰ দৰে কেইবাটাও কোম্পানীৰ ব্যক্তিগতকৰণৰ কথা ঘোষণা কৰে। গতিকে চৰকাৰে তীব্ৰ বিৰোধী প্ৰতিবাদৰ সন্মুখীন হ’ব লগা হৈছিল।

    বিগত এবছৰত ভাৰতৰ ডিজিপি বৃদ্ধি হ্ৰাস পাইছিল। অধিক পৰিমাণে বৃদ্ধি হৈছিল সামগ্ৰীৰ মূল্য। পেট্ৰ’ল আৰু ডিজেলৰ মূল্য শীৰ্ষত উপনীত হৈছে। ৰন্ধন গেছৰ মূল্যও ঢাপে ঢাপে বাঢ়িছে। পৰিবহণ ব্যয় বৃদ্ধিয়ে দেশৰ কেইবাটাও সামগ্ৰীৰ মূল্য বৃদ্ধি কৰিছে। যাৰ ফলত মুদ্ৰাস্ফীতি হৈছে। চাউল-দাইল-ঘেঁহু-তেলৰ মূল্য হৈছে আকাশলংঘী। পাচলিৰ মূল্যও সমান্তৰালভাৱে গতি কৰিছিল। ইয়াৰ মাজতে, জিডিপি বৃদ্ধিৰ প্ৰতিবেদনে ভাৰতৰ এক নতুন অৰ্থনীতিৰ বাবে সু-খবৰ বুলি গণ্য কৰা হৈছে৷

    ৰিজাৰ্ভ বেংকৰ পূৰ্ব প্ৰতিবেদন অনুসৰি, প্ৰথম ত্ৰৈমাসিক জিডিপি বৃদ্ধিৰ ১৮.৫ শতাংশ হ'ব পাৰে। কিন্তু জুন মাহত, সেই জিডিপি বৃদ্ধিৰ হাৰ ১০.৫ শতাংশৰ পৰা ৯.৫ শতাংশৰ নিম্নতম বুলি দাবী কৰা হৈছিল। ২০২০-২১ বিত্তীয় বৰ্ষৰ প্ৰথম দুটা চতুৰ্থাংশ আছিল জিডিপি বৃদ্ধি -২৪.৪ শতাংশ আৰু -৭.৪ শতাংশ। অৰ্থনীতিবিদসকলে দাবী কৰে যে পৰিস্থিতিটো কৰ'নাৰ কাৰণে সৃষ্টি হৈছিল। ২০২১-২২ বৰ্ষত ভাৰতৰ অৰ্থনীতিৰ ভাল অৱস্থা পুনৰ ঘূৰি আহিছে!

    Weather Forecast