• ত্ৰিপুৰাত গৃহীত টিপ্ৰালেণ্ড বিধেয়কৰ বিৰুদ্ধে আমৰা বাঙালীমঞ্চৰ প্ৰতিবাদ

    ৰাষ্ট্ৰীয়

    আগৰতলাঃ সকলো মুখ্য ৰাজনৈতিক দলৰ বিৰোধী তাৎপৰ্য আৰু সন্দেহজনক স্থিতিৰ মাজত,বৃহত্তৰ টিপ্ৰালেণ্ড" সৃষ্টি কৰিবলৈ শুকুৰবাৰে পৰিষদত এটা প্ৰস্তাৱ গৃহীত হয়। টিপ্ৰা মাথাই দাবী কৰে যে উত্তৰ-পূবৰ আঠখন ৰাজ্য আৰু বাংলাদেশকে ধৰি চুবুৰীয়া দেশসমূহত বাস কৰা থলুৱা জনজাতীয় লোকসকলৰ আৰ্থ-সামাজিক বিকাশৰ বাবে এইটো প্ৰয়োজনীয়।

    ত্ৰিপুৰাত সংখ্যাগৰিষ্ঠতাৰ হকে টিপ্ৰালেণ্ড বিধেয়ক গৃহীত হোৱাৰ পিছত ত্ৰিপুৰাৰ বাঙালী ভাষী সম্প্ৰদায়ৰ মাজত ব্যাপক অসন্তুষ্টি দেখিবলৈ পোৱা গৈছে। চাৰি দিন আগতে এডিচি অধিৱেশনত গৃহীত হোৱা বিধেয়কৰ প্ৰতিবাদত আমৰা বঙালীয়ে এখন সমদল উলিয়াই।

    বিধেয়কখন শাসনাধিষ্ঠটিপ্ৰা মাথা দলে সদনত উত্থাপন কৰিছিল। অৱশ্যে, বিৰোধী বিজেপিৰ এমডিচিসকলে বিধেয়কখনৰ বিৰোধিতা কৰা নাছিল।

    কিন্তু অমৰা বঙালীৰ ৰাজ্যিক সমিতিয়ে সোমবাৰে ইয়াত পুৰণি মটৰ ষ্টেণ্ড এলেকাত বিধেয়কৰ বিৰুদ্ধে প্ৰতিবাদ কৰে।

    আমৰা বাঙালীৰ ৰাজ্যিক সম্পাদক গৌৰংগ পালে কয়, 'ত্ৰিপুৰা হৈছে মিশ্ৰিত সম্প্ৰদায়ৰ দ্বাৰা বাস কৰা এখন ৰাজ্য।' 'ষষ্ঠ অনুসূচী আইন ইয়াত প্ৰযোজ্য নহ'বও পাৰে। বাওঁপন্থী সময়ত সংবিধান সংশোধন কৰা হৈছে। এডিচি এলেকাটোৱে ৰাজ্যখনৰ তিনিটা অংশ সামৰি লৈছে। চাকৰি আৰু ভূমিৰ অধিকাৰ বাঙালীসকলৰ মাজত সীমাবদ্ধ,' তেওঁ কয়।

    Weather Forecast