• ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰপতিত্বত সামুদ্ৰিক সুৰক্ষা সম্পৰ্কে প্ৰথমবাৰ বিবৃতি গ্ৰহণ ইউএনএছচি-ৰ

    ৰাষ্ট্ৰীয়

    নতুন দিল্লীঃ দেশৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে সামুদ্ৰিক সুৰক্ষাৰ বাবে বিশ্বব্যাপী সহযোগিতাৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়া এক ভাৰ্চুৱেল মুকলি বিতৰ্কৰ সভাপতিত্ব কৰাৰ পাছতে সোমবাৰে ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ নিৰাপত্তা পৰিষদে সামুদ্ৰিক নিৰাপত্তা সন্দৰ্ভত প্ৰথমবাৰৰ বাবে ৰাষ্ট্ৰপতিৰ বিবৃতি গ্ৰহণ কৰে। ভাৰতে চলিত মাহত ইউএনএছচি-ৰ সভাপতি হিচাপে সামুদ্ৰিক সুৰক্ষা আৰু নিৰাপত্তাৰ প্ৰতি থকা ভাবুকিৰ কথা উল্লেখ কৰে আৰু সদস্যসকলক আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় অপৰাধৰ বিৰুদ্ধে ২০০০ চনৰ ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ সন্মিলন ৰূপায়ণৰ বিষয়ে বিবেচনা কৰিবলৈ আহ্বান জনায়।


    বৈদেশিক পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰী এছ জয়শংকৰে সামুদ্ৰিক সুৰক্ষাসম্পৰ্কীয় বিবৃতিটো ইউএনএছচি-ৰ দ্বাৰা সৰ্বসন্মতভাৱে গ্ৰহণ কৰাৰ পাছত ‘ভাৰতীয় প্ৰেছিডেন্সীৰ প্ৰথম স্বাক্ষৰ অনুষ্ঠান’ক সমৰ্থন কৰাৰ বাবে সকলো সদস্যক ধন্যবাদ জ্ঞাপন কৰে। আলোচনাৰ বিষয়বস্তু সময়োপযোগী আৰু প্ৰাসংগিক আছিল বুলি ১০জন অ-পৰিষদ সদস্যই তেওঁলোকৰ লিখিত স্থিতি ইতিমধ্যে প্ৰেৰণ কৰিছে। দেশৰ প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে বাণিজ্য, বিবাদ, প্ৰাকৃতিক দুৰ্যোগ, পৰিৱেশ আৰু সংযোগৰ ক্ষেত্ৰত ৫টা মুখ্য সামুদ্ৰিক নীতিৰ কথা বৈঠকত উল্লেখ কৰে। প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে সামুদ্ৰিক নিৰাপত্তাৰ ক্ষেত্ৰত ‘পাৰস্পৰিক বুজাবুজি আৰু সহযোগিতাৰ পৰিকাঠামো’ নিৰ্মাণৰ বাবে আহ্বান জনায়। উচ্চ পৰ্যায়ৰ বিতৰ্কৰ অধ্যক্ষ হিচাপে প্ৰস্তাৱিত আন ৪টা নীতিৰ ভিতৰত মুক্ত সামুদ্ৰিক বাণিজ্য ,প্ৰাকৃতিক দুৰ্যোগ আৰু অ-ৰাজ্যিক অভিনেতাসকলৰ পৰা সামুদ্ৰিক ভাবুকিৰ বিৰুদ্ধে যুটীয়াভাৱে যুঁজ দিয়া, সামুদ্ৰিক পৰিৱেশ সংৰক্ষণ আৰু দায়িত্বশীল সামুদ্ৰিক সংযোগ প্ৰচাৰৰ কথা উল্লেখ কৰিছে।


    সামুদ্ৰিক অপৰাধক প্ৰতিহত কৰিবলৈ সমন্বয়ৰ এনাজৰী শক্তিশালী কৰাত গুৰুত্ব দিয়া মোডী হৈছে প্ৰথম ভাৰতীয় প্ৰধানমন্ত্ৰী। নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ অধ্যক্ষতাত অনুষ্ঠিত বৈঠকত ৰাছিয়াৰ ৰাষ্ট্ৰপতি ভ্লাদিমীৰ পুটিন আৰু আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ বিদেশ সচিব এণ্টনী ব্লিঙ্কেনকে ধৰি ইউএনএছচি-ৰ সদস্য ৰাষ্ট্ৰসমূহৰ কেইবাজনো ৰাষ্ট্ৰ প্ৰধান আৰু চৰকাৰৰ মুৰব্বী উপস্থিত আছিল। ইউএনএছচি-এ প্ৰথমবাৰৰ বাবে এনে এক উচ্চ পৰ্যায়ৰ মুকলি বিতৰ্কত সামুদ্ৰিক সুৰক্ষাজনিত দিশটোক এক বিশেষ কাৰ্যসূচী হিচাপে প্ৰাধান্য দিয়া পৰিলক্ষিত হৈছে ।

    Weather Forecast