• নিম্ন ছিয়াঙত অসম আৰক্ষীৰ অভিযানৰ বিৰোধিতা অৰুণাচল প্ৰদেশৰ ছাত্ৰ সন্থাৰ

    আঞ্চলিক

    ইটানগৰঃ অল অৰুণাচল প্ৰদেশ ষ্টুডেণ্টছ উইনিয়(এএপিএছইউ)-এ নিম্ন ছিয়াঙত অসম আৰক্ষী আৰু বন বিষয়াৰ অভিযানৰ বিৰোধিতা কৰে। তেওঁলোকে নিম্ন ছিয়াং জিলাৰ কাংকু চক্ৰৰ অন্তৰ্গত বিভিন্ন গাঁৱত অবৈধতাৰ বিষয়টোৰ ওপৰত গুৰুত্বপূৰ্ণ মত প্ৰদান কৰে। এএপিএছইউ-এ থিয় হৈ থকা শস্যৰ ক্ষতি কৰাৰ ক্ষেত্ৰত অসমৰ বিষয়াসকলৰ একপক্ষীয় পদক্ষেপক নিন্দা কৰিছে। তেওঁলোকে ইয়াক অৰুণাচল প্ৰদেশৰ সম্প্ৰীতিৰ প্ৰতি ভয় আৰু ভাবুকিৰ কাৰ্য বুলি অভিহিত কৰিছে।

    ছাত্ৰ সংগঠনটোৱে ৰাজ্য চৰকাৰক ইয়াৰ প্ৰতিবাদ আটাইতকৈ উৎকৃষ্ট পৰ্যায়ত লিপিবদ্ধ কৰিবলৈ কৈছিল। অভিযোগ অনুসৰি অসমৰ বন বিভাগৰ বিষয়া আৰু আৰক্ষী কৰ্মীৰ এটা গোটে লোৰা-১ গাঁৱত এটা অভিযান চলাইছিল। ৩০ জুলাইত চাহ আৰু ধান খেতিৰ ক্ষতি কৰাও পৰিলক্ষিত হৈছিল৷

    এএপিএছইউ-এ ১ আগষ্টত অসম আৰু ইয়াৰ চুবুৰীয়া ৰাজ্যসমূহৰ মাজত সীমান্ত সমস্যাৰ সন্দৰ্ভত এখন বৈঠক আহ্বান কৰিছিল। এই বৈঠকত অসম-মিজোৰামৰ অনিয়ম আৰু লোৰা গাঁও কিমিনত চাহ বাগিচা আৰু চাউলৰ খেতিপথাৰ হেৰুওৱাৰ বিষয়েও আলোচনা কৰিছিল।

    ‘ৰাজ্য চৰকাৰে গ্ৰহণ কৰা অত্যধিক স্থিৰতা আৰু নিষ্ক্ৰিয় মনোভাবেই ত্ৰুটিপূৰ্ণ তথ্য প্ৰদান কৰে আৰু আঞ্চলিক সীমান্তবাসীৰ ওচৰত এনে ধৰণৰ অপৰাধ উলিয়াবলৈ ইয়াৰ সমতুল্য কঢ়িয়াই আনে’ বুলি আপছু নেতা হাৱা বাগাং আৰু সাধাৰণ সম্পাদক টোবম দাই এক অভিলেখত কয়। ইউনিয়নে শেষ মুহূৰ্তত উচ্চ ক্ষমতাসম্পন্ন চৰকাৰী সমিতিৰ বৈঠক বাতিল কৰাটোক সীমান্ত সমস্যাৰ ওপৰত ‘দুৰ্ভাগ্যজনক’ বুলি অভিহিত কৰে। এএপিএছইউ-এ কয় যে, ‘ইতিমধ্যে অৰুণাচল প্ৰদেশ আৰু অসমৰ সৰ্বোচ্চ পৰ্যায়ত সীমান্ত সমস্যা সমাধানৰ আলোচনা হয়, তেতিয়া এনে বিবাদে বিবাদ নিষ্পত্তিৰ অৰ্থ ভংগ কৰে।’

    Weather Forecast