• আফগানিস্তানত ৩ হাজাৰ সেনা মোতায়েন আমেৰিকাৰ

    আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয়

    কাবুলঃ বি়গত কিছুদিন ধৰি তালিবানে আফগানিস্তানৰ ভিন্ন স্থানত নিৰাপত্তা বাহিনীৰ সৈতে তীব্ৰ যুঁজ দি আহিছে। ইয়াৰে ভিতৰত, তালিবানী সংগঠনটোৱে উল্লেখযোগ্য বহুতো প্ৰদেশৰ ৰাজধানী দখল কৰিছে। আফগানিস্তানৰ অপ্ৰীতিকৰ পৰিস্থিতিৰ প্ৰতি সঁহাৰি জনাই আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰই দেশখনত ৩হাজাৰ সেনা মোতায়েনৰ সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰিছে।


    আফগান সংবাদ মাধ্যমে সদৰী কৰা অনুসৰি, তালিবানৰ হাতত কাবুল দ্ৰুতগতিত ধ্বংস হ’ব পাৰে বুলি প্ৰকাশ পোৱা আশংকাৰ মাজতে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ কূটনীতিবিদ আৰু নাগৰিকসকলক স্থানান্তৰ কৰাৰ প্ৰস্তুতি চলি আছে। দেশখনে মুখ্যতঃ এই সৈন্যসকলক এই প্ৰক্ৰিয়াটোত সহযোগিতা কৰিবলৈ প্ৰেৰণ কৰিছে।

    পেণ্টাগনৰ মুখপাত্ৰজন কাৰ্বিয়ে জনাইছে যে, আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰই দূতাবাসৰ পৰা কৰ্মচাৰীসকলক সুৰক্ষিতভাৱে স্থানান্তৰ কৰিবলৈ ৩হাজাৰ সেনা মোতায়েন কৰিব। ২৪-৪৮ ঘণ্টাৰ ভিতৰত আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ মেৰিনৰ দুটা বেটেলিয়ন আৰু আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ সেনাৰ এটা বেটেলিয়ন কাবুলৰ হামিদ কাৰজাই বিমানবন্দৰত উপস্থিত হ’ব।

    Weather Forecast