• কংগ্ৰেছ নেতৃত্বৰ সংস্কাৰ: ৰাহুল গান্ধীৰ স্থিতি কি?

    ৰাজনৈতিক
    ডিজিটেল ডেস্ক: গুজৰাট কংগ্ৰেছৰ কাৰ্যকৰী সভাপতি হাৰ্দিক পেটেলৰ কংগ্ৰেছ ত্যাগে গুজৰাটৰ কংগ্ৰেছৰ ৰাজনীতিত লাভ কৰিছে ব্যাপক চৰ্চা লাভ কৰিছে৷ কালি ছোনিয়া গান্ধীলৈ লিখা এক পদত্যাগ পত্ৰৰ জৰিয়তে দলটোৰ সৈতে তেওঁৰ শেহতীয়া তিনি বছৰীয়া সম্পৰ্কৰ সমাপ্তি ঘটায়৷ কংগ্ৰেছৰ পৰা পদত্যাগ কৰি হাৰ্দিকে ৰাজ্যখনৰ সহকৰ্মীসকলে ৰাজহুৱা গুৰুত্বপূৰ্ণ বিষয়তকৈ দিল্লীৰ প্ৰতিনিধিসকলক চিকেন ছেণ্ডুইছ পৰিৱেশন কৰোৱাতহে অধিক গুৰুত্ব দিয়াত হতাশা ব্যক্ত কৰে৷ ২৮ বছৰীয়া যুৱ ৰাজনীতিবিদগৰাকীয়ে অভিযোগ কৰিছিল যে এইটো প্ৰায় এনেকুৱা দেখা যায় যে দলটোৱে গুজৰাটৰ বাবে একো পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰিবলৈ নিবিচাৰে। 

    আনহাতে, ৰাজস্থানৰ উদয়পুৰত শিবিৰৰ সামৰণিৰ দিনা ৰাহুল গান্ধীয়ে কৈছিল, ভাৰতীয় জনতা পাৰ্টীয়ে কংগ্ৰেছৰ বিষয়ে কথা পাতিব। কংগ্ৰেছ নেতাসকলৰ বিষয়ে কথা পাতিব, কংগ্ৰেছ কৰ্মীসকলৰ বিষয়ে কথা পাতিব, কিন্তু আঞ্চলিক দলবোৰৰ বিষয়ে কথা নকয়৷ কিয়নো তেওঁলোকে জানে যে আঞ্চলিক দলবোৰৰ স্থান আছে কিন্তু তেওঁলোকে বিজেপিক পৰাজিত কৰিব নোৱাৰে। কিয়নো তেওঁলোকৰ কোনো আদৰ্শ নাই।

    যদিও প্ৰতিটো নিৰ্বাচনতে কংগ্ৰেছে পৰাজয়বৰণ কৰিছে, তথাপি দলটো বিজেপিৰ আক্ৰমণৰ প্ৰাথমিক কেন্দ্ৰবিন্দু হৈয়ে আছে। ৰাহুল গান্ধীক ‘পাপ্পু’ হিচাপে চিত্ৰিত কৰাৰ বাবে প্ৰস্তুত কৰা অভিযানত কেইবাশ কোটি টকা বিগত বছৰবোৰত ব্যয় কৰা হৈছে৷ 
    বাস্তৱ এয়াই যে ৰাহুলে নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ বাবে কোনো প্ৰত্যাহ্বান সৃষ্টি কৰা নাই। কংগ্ৰেছৰ এই অৱতাৰটোও এক শক্তিশালী ৰাজনৈতিক শক্তি নহয়। তেন্তে বিজেপিয়ে আঞ্চলিক দলসমূহক আক্ৰমণ কৰাতকৈ ৰাহুল আৰু কংগ্ৰেছক আক্ৰমণ কৰিবলৈ কিয় অধিক সময় আৰু ধন ব্যয় কৰে?

    চমু উত্তৰটো হ’ল, যেতিয়া দিল্লীত চৰকাৰ গঠনৰ কথা আহে, কোনো এটা আঞ্চলিক দলৰ গুৰুত্ব নাথাকে।  চিন্তন শিবিৰত ৰাহুলে যি কৈছিল সেয়া সাংবাদিকৰ সৈতে তেওঁৰ শেহতীয়া বাৰ্তালাপত প্ৰশান্ত কিশোৰে কোৱা কথাতকৈ পৃথক  নহয়। কিশোৰে যুক্তি দিছিল যে বিজেপিক পৰাজিত কৰাৰ একমাত্ৰ উপায় হ’ল কংগ্ৰেছক পুনৰুজ্জীৱিত কৰা। তেওঁ স্বীকাৰ কৰে যে সম্পূৰ্ণ পুনৰুজ্জীৱিত কৰাৰ বাবে পৰ্যাপ্ত সময় নাথাকিব পাৰে যাৰ ফলত পৰৱৰ্তী নিৰ্বাচনত বিজেপিৰ পৰাজয় হ‘ব৷  কিন্তু, তেওঁ যুক্তি দিয়ে, আনকি এটা অৰ্ধ-পুনৰুজ্জীৱিত কংগ্ৰেছেও বিজেপিৰ সংখ্যাগৰিষ্ঠতা হ্ৰাস কৰিব আৰু মোদীক মিত্ৰশক্তিৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰিবলৈ বাধ্য কৰিব- যিটো তেওঁ কৰিবলৈ সহজ নহয়।

    বেছিভাগ আঞ্চলিক দল পৰিচয়-আধাৰিত। জাতি বা জাতিগত কাৰকৰ বাবে তেওঁলোকে ভোট লাভ কৰে। আদৰ্শৰ ইয়াৰ সৈতে বিশেষ সম্পৰ্ক নাই। যদি তৃণমূলৰ আদৰ্শ ইমান শক্তিশালী হয়, তেন্তে ই উত্তৰ প্ৰদেশক ঠিক যেনেদৰে বংগক প্ৰবাহিত কৰিছিল। একেদৰে, দ্ৰাবিড় মুন্নেত্ৰা কাঝাগম (ডিএমকে) তামিলনাডুত জয়লাভ কৰে কিয়নো ই এটা তামিল দল যি বিজেপিক ভাবুকি দিয়া আদৰ্শৰ বাবে নহয়। 

    ৰাহুলে কৈছে যে তেওঁ জানে যে কেৱল কংগ্ৰেছেহে বিজেপিক পৰাজিত কৰিব পাৰে। তেন্তে তেওঁ কিয় অনুভৱ নকৰে যে তেওঁ এতিয়ালৈকে প্ৰত্যাহ্বান নোহোৱাৰ কাৰণ কি? বিগত চিন্তন শিবিৰৰ পৰা এটা কথাই স্পষ্ট হয় যে ৰাহুল গান্ধী মূল নেতৃত্বৰ পৰা আঁতৰি নোযোৱালৈ কংগ্ৰেছে এক মিলিয়ন চিন্তন শিবিৰ অনুষ্ঠিত কৰিব পাৰি, তথাপি, একো সলনি নহ’ব৷

    যদি দলটোৱে কংগ্ৰেছক পুনৰুদ্ধাৰ কৰিব বিচাৰে, তেন্তে দলটোৱে ব্যাপক পৰিৱৰ্তন কৰিবলৈ সাজু থাকিব লাগিব৷ উল্লেখযোগ্য যে, আনকি প্ৰশান্ত কিশোৰেও ব্যাপক পৰিৱৰ্তনৰ প্ৰয়োজনীয়তা স্বীকাৰ কৰিছিল, কিছু পৰিমাণে ইয়াক গ্ৰহণ কৰা নহ’ব বুলি জানি অস্বীকাৰ কৰিছিল আৰু কংগ্ৰেছৰ প্ৰতি এক মৃদু সংস্কৰণৰ প্ৰস্তাৱ আগবঢ়াইছিল৷
     

    Weather Forecast