• আপুনি যদি জন্মাষ্টমীত পালন কৰিব বিচাৰে; তেন্তে পালন কৰক এইসমূহ নিয়ম!

    আঞ্চলিক

    গুৱাহাটী: আজি ৰাজ্যজুৰি পালন কৰা হৈছে জন্মাষ্টমী৷ জন্মাষ্টমী উপলক্ষে দেশজুৰি বিশেষ আয়োজন কৰা হৈছে৷ জন্মাষ্টমী হৈছে হিন্দু ধৰ্মৰ ভগৱান বিষ্ণুৰ অষ্টম অৱতাৰ শ্ৰীকৃষ্ণৰ বাৰ্ষিক জন্মোৎসৱ। ইয়াক কৃষ্ণ জন্মাষ্টমী, কৃষ্ণাষ্টমী, গকুলাষ্টমী, অষ্টমী ৰোহিণী, শ্ৰীকৃষ্ণ জয়ন্তী আদি নামেৰেও জনা যায়। এই উৎসৱ হিন্দু বৰ্ষপঞ্জীমতে ভাদ মাহৰ কৃষ্ণপক্ষৰ অষ্টমী তিথিত পালন কৰা হয়। কৃষ্ণৰ জীৱনৰ নাটকীয় উপস্থাপন ৰাসলীলা মথুৰা, বৃন্দাবন, মণিপুৰ আদি ঠাইত এই উৎসৱৰ লগতে কৰা হয়। ৰাসলীলাত কৃষ্ণৰ ডেকা বয়সৰ কৰ্ম-কাণ্ড দেখুওৱা হয়৷ আনহাতে দহিহাণ্ডী প্ৰথাত কৃষ্ণৰ দুষ্ট স্বভাৱ প্ৰতিফলিত কৰা হয় য’ত কেইবাজনো ল’ৰা মিলি ওখ ঠাইত বান্ধি থোৱা মাখনৰ টেকেলী ভাঙিবলৈ চেষ্টা কৰে। এই পৰম্পৰাক তামিলনাডুত উৰিয়াদি নামৰে পালন কৰা হয়। কৃষ্ণৰ জন্ম হওঁতে নন্দই সকলোকে উপহাৰ বিলোৱাৰ কাহিনী উদ্‌যাপন কৰিবলৈ কৃষ্ণ জন্মাষ্টমীৰ পাছত বহু ঠাইত নন্দোৎসৱ পালন কৰা হয়।

    এইবছৰৰ আজিৰ দিনটোত উদযাপন কৰা হয়। ভক্তসকলে এই দিনটোত উপবাস পালন কৰে আৰু শ্ৰী কৃষ্ণৰ উপাসনা কৰি তেওঁলোকৰ দিনটো অতিবাহিত কৰে। কৃষ্ণক ‘ভোগ’ আগবঢ়োৱাৰ পাছত তেওঁলোকে ‘পৰণ মহুৰাট’ অনুসৰি তেওঁলোকৰ উপবাস সমাপ্ত কৰিব। হিন্দু শাস্ত্ৰত, জন্মাষ্টমী উপবাসক ‘বৃত্তৰাজ’ বুলি গণ্য কৰা হয়, যাৰ অৰ্থ হৈছে এই দিনটোত উপবাস ৰখাটোৱে গোটেই বছৰটো ৰখা উপবাসতকৈ ভাল ফলাফল দিয়ে। সেয়েহে, যদি আপুনিও এই বছৰ উপবাস ৰখাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে, আপোনাৰ পূজাৰ সময়ত আপোনাৰ এই বস্তুবোৰ থাকিব লাগে। ইয়াৰ উপৰি, ‘পূজা বিধি’ আৰু ‘শুভ মহুৰাট’ চাবলৈ নাপাহৰিব। ‘নিশীথ পূজা মহুৰট নিশা ২৩:৫৯:২৭ৰ পৰা ২৪:৪৪:১৮ বজালৈ। ম্যাদ হৈছে ৪৪ মিনিট।

    জন্মাষ্টমী পৰাণ মহুৰট পুৱা 0৫:৫৭:৪৭ বজাত ৩১ আগষ্ট। পূজা সমাগৰী তালিকাত বলগোপাল, বলগোপালৰ লো বা তামৰ 'মূৰ্তি'ৰ বাবে দোলনা অন্তৰ্ভুক্ত আছে, বাঁহী, বলগোপালৰ কাপোৰ, তেওঁৰ গহনা, দোলনাৰ সজ্জাৰ বাবে ফুল, তুলসী পাত, চন্দনকাঠ, 'কুমকুম', 'অক্ষত', 'মখন', 'মখঞ্জল', 'গঙ্গাজল', ধূপ কাঠি, কামপুৰ, কেশৰ, সেন্দুৰ, আৰেকা পাত, ফুলৰ মালা, 'কমলগাট্টা', তুলসী মালা, ধনিয়া, ৰঙা গাখীৰ, কল পাত। জন্মাষ্টমীত সোনকালে উঠি গা ধোৱাৰ পাছত পৰিষ্কাৰ কাপোৰ পিন্ধিব লাগে। আপোনাৰ মুখখন পূব বা উত্তৰ দিশত দ্ৰুতগতিত ৰাখি শপত লওক। মাক দেৱকী আৰু ভগৱান কৃষ্ণৰ মূৰ্তি বা ছবি এখন দোলনাত ৰাখিব। পূজাত দেৱকী, বাসুদেৱ, বলৰাম, নন্দ আৰু যশোদা নাম লওক। মাজনিশাৰ পাছত ভগৱান কৃষ্ণৰ জন্মদিন উদযাপন কৰক। কৃষ্ণক পঞ্চমৰতৰ সৈতে গা ধোৱাৰ পাছত নতুন কাপোৰ পিন্ধাব আৰু লাদু গোপালক দোলনাত দোলাব।

    Weather Forecast